NU FOLDER

Archív
14.10.2007
Nu Folder, ako už samotný názov naznačuje, je nujazzová formácia, ktorá sa už niekoľko mesiacov stará o nový vietor na bratislavskej hudobnej scéne.

Za celým projektom stojí Peter Lipa jr. Klavirista a skladateľ, ktorý sa s rôznymi formáciami, už vyše desať rokov snaží prinášať poslucháčom kvalitnú hudbu. Zdá sa, že práve s Nu Folder by sa mu konečne mohlo podariť osloviť aj širšie publikum, ktorého hlad po modernej mestskej hudbe, bude v nasledujúcom období určite rásť.

Ďalším skvelým a skúseným hudobníkom je Lubor „Umelec“ Priehradník, majster trubky a spolu s Lipom jr. programátor beatov, ktoré vytvárajú veľmi solídny a hutný základ pre zvuk tejto progresívnej skupiny.

O spev sa stará, jednoznačná hviezda celého projektu, Svetlana Kraushuber. S úžasným rozsahom, zamatovým zafarbením a nečakanou silou svojho hlasu, si hravo dokáže získať publiku v príjemnej kaviarni, ale aj na veľkom koncerte.

Práve to sa jej podarilo, na zatiaľ najväčšom vystúpení kapely na Nujazz days. Začiatkom októbra v bratislavskej Inchebe, rovnako ako na predchádzajúcich koncertoch v bratislavskom klube Nu Spirit či kaviarni Scherz, ponúkli veľmi pestrú zmes skladieb. Ich live act jednoznačne spĺňal kvalitatívne kritéria aj tých najnáročnejších hudobných fajnšmekrov, ktorých v poslednom čase očaril práve elektronikou podfarbený nujazz. Je pre to mierne zarážajúce, že na akcií ktorá má tento žáner už vo svojom názve, boli Nu Folder jedinou skutočne nujazzovou skupinou.

V hudbe Nu folder-u sa veľmi citlivo a inteligentne mieša moderná elektronika, prítomná predovšetkým v podobe zlomených beatov, s klasickými jazzovými postupmi a melódiami. Atmosferické skladby, s nádherne sa nesúcou trúbkou príjemne vypĺňajú priestor, aby vzápätí poámané prechody a silnejúci speváčkin vokál, zdvihli ruky nad hlavu generácie odchovanej na už spomenutých break beatoch.

Z celej tvorby Nu Folder-u je jasné, že táto zostava výnimočných hudobníkov sa v žiadnom prípade nemieni nechať obmedzovať priestorom Bratislavy či Slovenska. Svetlana spieva svoje texty v angličtine. Jej perfektná výslovnosť spolu s celkovou kvalitou kompozičnej, ako aj interpretačnej stránky, sú základnými predpokladmi, ktoré predurčujú Nu Folder na úspech aj na zahraničnom trhu.

Veď najlepším dôkazom je samotná hudba, ktorú si poslucháč neinformovaný o akú skupinu sa jedná, ľahko zaradí ako produkciu, ktorá vznikla mimo Slovenska. Či sa tieto predpoklady aj naplnia je však už otázka pre manžérov a ľudí starajúcich sa o promo kapely.

V Nu Folder-i má Bratislava sviežu nujazzovú kapelu, ktorá hrá modernú mestskú hudbu plnú napätia a emócií. Ich budúcnosť na slovenskej hudobnej scéne záleží aj od toho akú podporu dostanú od ich, zatiaľ malej, no o to vernejšej, skupiny fanúšikov.

Tak neváhajte a navštevujte koncerty v kaviarni Scherz a klube Nu Spirit a tiež si nezabudnite odkladať peniažky na nosič, ktorý je už na ceste. Veď práve vy rozhodujete o osude kvalitnej domácej hudby.

Copyright © 2007–2019 Scherz, s.r.o.
Powered by Metafox CMS of Platon Group